آخرین خبرها
خانه / مقالات علمی / علائم تشخیص و درمان قارچ بدن چیست؟

علائم تشخیص و درمان قارچ بدن چیست؟

تینه آ ورسیکالر

قارچ بدن

تینه آ ورسیکالر یا قارچ بدن چندرنگی، نوعی عفونت پوستی است که باعث تغییر رنگ لکه ای پوست می شود. این لکه ها ممکن است روشن تر از پوست، تیره تر و یا ترکیبی از لکه های روشن تر و تیره تر از پوست بدن باشند.

تینه آ ورسیکالر توسط نوعی قارچ ایجاد می شود که به صورت طبیعی روی پوست زندگی می کند و مشکلی ایجاد نمی نماید. اما بعضی شرایط باعث ایجاد عفونت توسط آن می شوند. این اتفاق معمولا در هوای گرم و مرطوب به وقوع می پیوندد. با اینکه علت تینه آ ورسیکالر قارچی است، این بیماری انتقال فرد به فرد نداشته و واگیردار نیست. علائم تینه آ ورسیکالر (قارچ بدن): ضایعات معمولا بر روی پشت تنه، پایین گردن و سینه، و بازوها ظاهر می شوند. هم چنین ممکن است در صورت، و یا مناطقی که پوست مالش سطحی دارد، مثل زیربغل، مشاهده شوند. این مسئله بیشتر در تابستان و در مناطقی از پوست که در معرض تابش مستقیم نور خوشید قرار ندارند (برنزه نمی شوند) دیده می شود.

معمولا به شکل تعداد زیادی لکه های رنگی کوچک بروز پیدا می کند که کم کم به سمت هم رشدکرده و لکه های بزرگ تری را ایجاد می کنند. رنگ این ضایعات از سفید تا قهوه ای تیره، خاکستری- مشکی، یا صورتی- قرمز متغیر است. هم چنین ممکن است ترکیبی از تمام این رنگ ها مشاهده شود. گاهی ممکن است ضایعات خارش مختصری داشته باشند.

آیا تست آزمایشگاهی برای تشخیص تینه آ ورسیکالر وجود دارد؟ بله، پس از شرح حال دادن به پزشک در مورد علائمتان و معاینات بالینی، ممکن است پزشک کمی از پوست روی ضایعات را بتراشد و زیر میکروسکوپ به آن نگاه کند. این عمل اصال دردناک نیست.

قارچ بدن چگونه درمان می شود؟ بیشتر موارد خفیف این بیماری، تنها به یک شامپو یا کرم ضد قارچ نیاز دارند که روی محل درگیری استعمال می شود. اگر تینه آ ورسیکالر منطقه ی وسیعی از بدن را گرفته باشد، و یا به درمان با شامپو یا کرم پاسخ ندهد، ممکن است نیاز به درمان خوراکی با کپسول یا قرص ضد قارچ باشد. حتی بعد از دریافت درمان صحیح، رنگ پوست تا چندین ماه به حالت طبیعی بر نمی گردد. نگران نباشید! این به معنی ناکارآمدی درمان نیست. بلکه پوست به طور طبیعی برای ترمیم به این زمان نیاز دارد. آیا می توان از تینه آ ورسیکالر پیشگیری کرد؟ اگر دچار عود مکرر این بیماری می شوید، می توانید از شامپوها یا داروهای ضد قارچ برای پیشگیری از آن استفاده نمایید که توسط پزشک بر اساس شرایط بالینی شما، بهترین نوع آنها تجویز می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *