آخرین خبرها

طاووس زیباترین مرغ جهان روی زمین

زیباترین مرغ دنیا

طاووس زیباترین مرغ روی زمین

طاووس زیباترین مرغ دنیا است که از لحاظ طبقه بندی با قرقاول و بلدرچین و کبک در یک طبقه قرار دارد و بر دو نوع است: طاووس هندی و طاووس سبز که هر دو بومی هندوستان، سیلان، هندوچین و مالی و جاوه هستند.

طاووس سبز که قرن ها در چین و ژاپن پرورش داده می شد در قرن ۱۸ به اروپا برده شد. اما طاووس هندی حتی پیش از میلاد به نواحی کنار مدیترانه برده شده بود. فراعنه ی مصر در باغ های خود طاووس نگه می داشتند. در یونان باستان نیز طاووس مرغ مقدس بود. رومیان نیز نخستین مردمی بودند که خوردن این مرغ زیبا را معمول کردند و در مهمانی های مجلل قرون وسطی خوراک این مرغ گرانبهاترین غذاها به شمار می رفت، هر چند که گوشتش سفت و بی مزه بود!

هنگامی که طاووس چتر می زند، بالهایش فرو می افتد، و جانور چند گامی به جلو بر می دارد و آن گاه ناگهان می ایستد و به عقب باز می گردد. این نمایش فقط برای جلب نظر طاووس ماده نیست، زیرا در مقابل تماشاگران انسانی نیز طاووس همین نمایش را می دهد. طاووس خوب پرواز می کند، حتی نرهای سالخورده نیز در این کار مهارت دارند. بر خلاف پرهای زیبایش، صدای طاووس ناهنجار و گوشخراش است.

و اما یک مطلب علمی درباره طاووس این است که این مرغ زیبا با پرهای قشنگش، که هر لحظه به رنگ دیگری در می آیند و بزرگترین خوشی را برای چشمان ما به وجود می آورند، این پرها اصلا رنگ ندارند! امتحانش ساده است: شما یک پر طاووس بردارید و با چاقو سطح پر را بتراشید، متوجه خواهید شد که فقط تکه های بی رنگی از آن جدا می شود. در حقیقت چون روکش بی رنگ این پرها دارای ضخامت های متفاوتی است، در انعکاس نور تداخل امواج به وجود می آورد، و رنگی دیده می شود. نظیر آن را ما در رنگی دیده شدن حباب صابون دیده ایم، و دنگی بودن یک قطره نفت را در سطح آب مشاهده کرده ایم.

خواص و فواید میوه ها را از سایت شیمیدان ایرانی بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × = 8