آخرین خبرها

باشگاه موفق های عرصه انرژی

کشورهای زیادی در جهان به دنبال این هستند که انرژی پاک تولید کننداما کشورهای معدودی موفق شده اند که واقعا درصد قابل توجهی از نیروهای مورد نیاز خود را از انرژیهای تجدیدپذیر تامین کنند. مثلا کاستاریکا و نروژ موفقیت خود را مدیون عرضه دائمی نیروی آب بوده اند چون کوه ها و باران دائمی در این کشورها همواره تامین منابع آب آنها را تضمین کرده است. یا ایسلند که آنشفشانهای زیادی دارد هم از نیروی آب و هم از انرژزی گرمایش زمین بهره می برد.

اما پیشروترین کشورها در این عرصه لزوما از موهبتهای جغرافیایی بهره مند نبوده اند. بلکه فاکتورهای فرهنگی و سیاسی مختلف باعث شده که آنها در عرصه انتقال انرژی پیشرفتهای زیادی بکنند. مثلا دانمارک کشوری است که سهم نیروی بادی در تامین انرژی مورد نیاز خود را از ۵ درصد در سال ۱۹۹۰ به بیش از ۴۰ درصد در حال حاضر رسانده است و قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ این درصد را کاملا بالاتر هم ببرد و تمام انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند.

بنجامین ساووکول استاد دانشگاه ساسکس در توضیح رویکرد دانمارک در این خصوص می گوید:

اضطراری بودن وضعیت تغییرات اقلیمی از مدتها قبل به مسئله ای مورد قبول همگان در دانمارک بدل شده و رویکردهای وحدت بخشی در سیاست گذاری حوزه انرژی توسط دانمارک دنبال شده و به همین دلیل است که این کشور در درازمدت موفقیت قابل توجهی در استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر پیدا کرده است.

این مطلب از مجله آینده نگر شماره ۷۴ مرداد ۹۷ آورده شده است.

درباره‌ی Iranian Chemist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

÷ یک = 5