شنبه , مرداد ۹ ۱۴۰۰
آخرین خبرها

پروژسترون و پروژستین ها

پروژسترون چیست؟

پروژسترون و پروژستین ها

باروری و قاعدگی تا حد زیادی توسط هورمون ها کنترل می شوند و یکی از این هورمون ها پروژسترون است. پروژسترون یک هورمون استروئیدی است که متعلق به یک کلاس از هورمون ها به نام پروژستوژن ها است. ترشح آن توسط غده corpus luteum انجام میگیرد. این ها غدد درون ریز موقتی است که بدن زن بعد از تخمک گذاری در نیمه دوم چرخه قاعدگی تولید می کند.

هورمونهای استروئیدی مصنوعی با خاصیت پروژسترون مانند پروژستین نامیده می شوند. پروژستین اغلب با استروژن، هورمون دیگری ترکیب می شود تا داروهای ضد بارداری مانند قرص های ضد بارداری و لکه های پوستی ایجاد کند. پروژستین همچنین در درمان علائم شایع یائسگی مفید است. شناخت پروژسترون و پروژستین به زنان کمک می کند تا درمورد بهداشت باروری خود، آگاهانه عمل کنند.

پروژسترون چه کاری انجام می دهد؟

پروژسترون آندومتر را برای پتانسیل بارداری بعد از تخمک گذاری آماده می کند. این امر باعث می شود كه پوشش برای ضخیم شدن تخم بارور شود. همچنین انقباضات عضلات موجود در رحم که باعث رد بدن یک تخم می شود را ممنوع می کند. در حالی که بدن سطح بالایی از پروژسترون تولید می کند، بدن تخمک گذاری نمی کند.

اگر زن باردار نشود، جسم زرد شکسته می شود و سطح پروژسترون را در بدن پایین می آورد. این تغییر باعث ایجاد قاعدگی می شود. این هورمون همچنین میزان رحم را بیشتر آماده می کند تا بتواند تخم بارور شده را بپذیرد.

پس از ایجاد جفت، شروع به ترشح پروژسترون نیز می کند و از جسم زرد حمایت می کند. این باعث می شود سطح در طول دوران بارداری بالا بماند، بنابراین بدن تخم بیشتری تولید نمی کند. همچنین به سینه ها برای تولید شیر کمک می کند.

Progestin چه کاری انجام می دهد؟

Progestins برای اتصال به گیرنده های پروژسترون در بدن و ایجاد اثرات مشابه پروژسترون ایجاد شده است. پروژستین می تواند پوشش رحم را تغییر داده و جلوی ساختن لنت را بگیرد. دانشمندان پروژستین ساخته اند زیرا پروژسترون هنگام قرص به خوبی جذب نمی شود.

پروژستین همچنین می تواند برای درمان علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و خشکی واژن استفاده شود. استروژن می تواند به تنهایی برای درمان این علائم استفاده شود، یا می تواند با پروژستین ترکیب شود. برای زنانی که در یائسگی یا اول یائسگی هستند، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است یک درمان خوراکی میکروژنیزه پروژسترون را پیشنهاد دهند.

پروژستین همچنین می تواند برای درمان آمنوره، اندومتریوز و دوره های نامنظم تجویز شود.

مشکلات بالقوه با تولید پروژسترون

زنانی که سطح پروژسترون پایینی دارند، چرخه قاعدگی غیر عادی دارند. زنانی که سطح پروژسترون پایینی ندارند و موفق به بارداری می شوند در معرض خطر سقط جنین یا زایمان زودرس قرار دارند، زیرا این هورمون به حفظ بارداری کمک می کند.

علائم پروژسترون کم شامل موارد زیر است:

 • خونریزی غیر طبیعی رحم
 • دوره های نامنظم یا از دست رفته
 • لکه بینی و درد شکم در دوران بارداری
 • سقط جنین مکرر

بعلاوه، سطح پایین پروژسترون می تواند باعث ایجاد سطح بسیار زیاد استروژن شود، که می تواند باعث کاهش فشار جنسی، افزایش وزن شود یا مشکلات کیسه صفرا را ایجاد کند.

چه مشکلی با Progestin وجود دارد؟

زنانی که سطح پروژسترون پایینی دارند ، چرخه قاعدگی غیر عادی دارند. زنانی که سطح پروژسترون پایینی ندارند و موفق به بارداری می شوند در معرض خطر سقط جنین یا زایمان زودرس قرار دارند ، زیرا این هورمون به حفظ بارداری کمک می کند.

اگر برای درمان علائم یائسگی از پروژستین استفاده می کنید، برای کنترل تولد یا برای درمان سایر شرایط ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض جانبی ممکن است به دلیل دوز پروژستین، نحوه تعامل پروژسترون با گیرنده های هورمون و واکنش بدن شما به پروژستین رخ دهد.

هنگام مصرف پروژستین برای علائم یائسگی، عوارض جانبی ممکن است شامل تغییر خلقی، نفخ، سردرد و حساسیت به پستان باشد. برای زنان تازه یائسه شده، ممکن است خونریزی رخ دهد.

در کنترل تولد هورمونی، عوارض جانبی پروژستین می تواند شامل خونریزی باشد. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل افزایش فشار خون و قند خون پایین باشد.

سؤالاتی که باید از تیم بهداشت و درمان خود بپرسید

برای زنانی که در تلاش برای حاملگی هستند، میزان عاطفی این تلاش زیاد است. در حالی که شما باید هر علت احتمالی این مشکل را دنبال کنید، صحبت با پزشک در مورد سطح پروژسترون بسیار ارزشمند است. در صورت بروز این مشکل، درمان دشوار نیست، اما باید قبل از شروع مکمل با پزشک خود صحبت کنید. این سؤالات را در نظر بگیرید:

 • چگونه می توان تشخیص داد که من از سطح کم پروژسترون رنج می برم؟
 • چه شرایط دیگری می تواند باعث علائم من شود؟
 • چگونه می توان سطح پایین پروژسترون را درمان کرد؟
 • اگر پروژسترون مکمل مصرف کنم، چه مدت باید آن را مصرف کنم یا چه زمانی باید مصرف آن را قطع کنم؟
 • آیا من کاندیدای درمان یائسگی هستم؟
 • آیا من در معرض خطر عوارض جانبی هستم؟
 • از کدام روش کنترل تولد هورمونی باید استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 1 =