آخرین خبرها

کوه ها چگونه تشکیل شده اند؟

تشکیل کوه

چگونگی تشکیل کوه ها

وقتی به یک کوه عظیم اشاره می کنیم، چنین به نظر می رسد که آنها دائمی بوده و غیر قابل تغییر هستند، ولی زمین شناسان که عمری در مورد کوه ها مطالعه کرده اند عقیده دارند که کوه ها دائمی نیستند و مدام در حال تغییر هستند.

سال ها پیش از این تغییراتی در سطح زمین به وجود آمده و سبب تشکیل کوه ها شده است ولی آنها دائما منهدم گشته و یا تغییر پیدا کرده اند. خرده سنگ ها به دلیل یخ بستن از آن ها جدا شده و همراه با خاک و شن به وسیله آب باران به دشت ها سرازیر شده اند.

دانشمندان ثابت کرده اند که تمام کوه ها نتیجه تغییرات خشنی در سطح زمین می باشند که اغلب در میلیون ها سال پیش صورت گرفته است که بر چند نوعند: مثلا کوه های حلقه ای که از طبقات سنگی تشگیل شده اند که به واسطه فشار زیاد فشرده شده و به صورت کمان یا حلقه بزرگی در آمده اند. در نقاط بسیاری از سطح زمین این گونه کوه ها را می توان دید. همه آنها در اثر فشردگی و فشار سطح زمین به وجود آمده است. کوه های آپالاش و کوه های آلپ اروپا نمونه بارزی از این گونه کوه ها هستند.

یک نوع کوه های گنبدی نیز داریم که در آنها طبقات سنگی در اثر فشار تبدیل به گنبد تاول مانندی شده اند. در اغلب موارد توده های مذاب با فشار زیادی از زیر سطح زمین راه می افتند، و این لایه های سنگی را بالا می آورند. تپه های سیاه در داکوتای چنوبی آمریکا نمونه هایی از کوه های گنبدی هستند.

کوه های قطعه ای هم در نتیجه شکستگی ها یا نواقصی در پوسته خاک قد علم می کنند.

بیشتر کوه ها از توده های آتشفشان، خاکستر و اخگرهای سوزان که از داخل زمین خارج می شوند تشکیل شده اند. احتمال دارد، در سال های بعد ما شاهد سر بر آوردن کوه های جدید و از بین رفتن کوه های فعلی باشیم.

با مطالعه مقالات علمی جدید به روز باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WC Captcha ÷ پنج = یک