آخرین خبرها

سگ وسیله انتقال بیماری هاری

سگ وسیله انتقال هاری

انتقال هاری توسط سگ

هاری یکی از بیماری هایی است که انسان آن را شناخته است و در زمان های پیشین وقتی حیوانی یا انسانی به آن مبتلا می شد مرگش حتمی بود.

هاری مرضی است که مغز حیوان یا انسان را عفونی می کند و به همین دلیل این قدر مرگ آور است. هاری دارای یک نوع ویروس کوچک خطرناک است که با میکروسکوپ های معمولی قابل رویت نیست!

ویروس هاری می تواند تمام حیوانات خونگرم را مبتلا سازد ولی معمولا وقتی انسان توسط سگ هار، گزیده شود به این مرض مبتلا می شود. روی این اصل وقتی سگی انسان را می گزد بایستی ابتدا سگ را مورد آزمایش قرار دهند تا معلوم شود که سگ هار است یا نه. و در این مورد اصلا نباید فرصت را از دست داد.

بیماری هاری در سگ مراحل مختلف دارد:

ابتدا سگ آرام بوده و تب دارد و میل به غذا ندارد. بعد از یک الی یک ماه و نیم به هیجان می آید. بزاق دهانش کف می کند. زوزه می کشد و دوست دارد که گاز بگیرد. و بالاخره بعد از ۳ الی ۵ روز می میرد.

در انسان آثار مرض زودتر از سگ خود را نشان می دهد: شخص مبتلا به بیماری هاری در اول آرام است سپس تب می کند و حالت عجیبی می یابد و احساس می کند که ماهیچه هایش شدیدا کشیده می شوند. به آب نیاز پیدا می کند ولی از آب می ترسد. به این دلیل سابقا به مرض هاری بیماری ترس از آب می گفتند.

امروزه سرم های هاری در دسترس همه است. این سرم را تا سه روز بعد از گزیدگی تهیه کرده و روزانه به طور مرتب به بیمار تزریق می کنند و این کار را از ۲ تا ۳ هفته ادامه می دهند تا ویروس نتواند در بدن توسعه پیدا کند.

از طریق آشنایی با خواص میوه ها و سبزیجات، هوشمندانه میوه بخوریم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WC Captcha 28 ÷ چهار =