آخرین خبرها

برندگان جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۸ میلادی

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۸ میلادی به ۲ دانشمند آمریکایی و ۱ محقق بریتانیایی تعلق گرفت.

بنا به اعلام اهدا کنندگان جایزه نوبل، فرانسیس اچ آرنولد و جورج پی اسمیت از آمریکا و گرگوری پی وینتر از بریتانیا برنده این جایزه مهم و باارزش شدند.

آکادمی علوم سلطنتی سوئد در بیانیه ای در خصوص اعطای این جایزه اعلام کرد که این پژوهشگران به دلیل مطالعه بر روی پروتئینی که (مشکلات شیمیایی انسان را حل خواهند کرد)، این جایزه یک میلیون دلاری را از آن خود کردند. نتایج تحقیقات این محققان میتواند به سولات علمی در خصوص مسائل مربوط به فرگشت و ژنتیک جوابگو باشد. این پروتئین که نوعی آنزیم است میتواند در تولید محصولات شیمیایی، دارویی و سوختهای پاک به کار رود. یکی از مهمترین خصوصیات این پروتئین، سازگاری آن با محیط زیست است و به همین علت استفاده از آن بدون ضرر میباشد.

نیمی از این جایزهبه خانم آرنولد از موسسه فناوری کالیفرنیا در آمریکا و نیم دیگر به صورت مشترک بهآقای اسمیت از دانشگاه میسوری آمریکا و آقای وینتر از دانشگاه کمبریج بریتانیا اهدا شد و به این ترتیب پروفسور آرنولد پنجمین زنی است که از سال ۲۰۰۹ میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل شده است.

لازم به ذکر است که ماری کوری نخستین زنی بود که توانست در سال ۱۹۰۳ و ۱۹۱۱ میلادی جایزه نوبل را از آن خود کند. وی همچنین تنها زنی است که دوبار موفق به دریافت این جایزه به خاطر کشفیاتش شد.

درباره‌ی Iranian Chemist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WC Captcha 67 − = پنچاه نه