آخرین خبرها
دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو
نقد سریال بیگانه the outsider

سریال The Outsider نتوانست انتظارات را برآورده کند

نقدی بر سریال The Outsider

خب دوستان عزیز، دیشب آخرین قسمت از فصل اول سریال The outsider نیز پخش شد. دوست داشتم چند مطلبی در رابطه با این سریال پرهیاهوی این روزهای فیلم بازان بنویسم.

سریال the outsider

این سریال تولید شبکه HBO به کارگردانی ریچارد پرایس (Richard Price) می باشد. بازیگران مشهور و شناخته شده سینمای هالیوود همچون بن مندلسون (Ben Mendelsohn)، یول وازکوئز (Yul Vazquez) و درک سسیل (Derek Cecil) در این سریال به ایفای نقش پرداخته اند. در این لحظه که در حال نگارش این مطلب برای شما عزیزان هستم، این سریال توانسته در سایت IMDB نمره ۸٫۳ از ۱۰ را به خود اختصاص دهد.

داستان سریال the outsider

داستان سریال از تجاوز و کشتن یک بچه دبستانی توسط مربی مدرسه شروع می شود. که به زودی تیم کارآگاهان منطقه به سرپرستی کارآگاه رالف اندرسون (با بازی بن مندلسون) وارد قضیه می شوند. در ادامه روند بازجویی، قتلها و ماجراهای دیگری نیز در شهر اتفاق می افتد که داستان سریال را به سمت و سویی دیگر می کشاند…

اما آنچه در این سریال دیدیم

 • بی شک بازی فوق العاده زیبای بن مندلسون نقطه قوت این سریال بود. مندلسون به خوبی توانسته بود نقش کارآگاه متفکر، صبور، احساسی و البته تیزهوش را بازی کند.
 • سریال گاه روندی تند به خود می گرفت و گاه روندی کند و بسیار خسته کننده. به طوری که گاهی از اوقات، بیننده می خواست از دیدن ادامه سریال دست بکشد.
 • شروع سریال همراه با داستانی فوق العاده جذاب و هیجانی همراه بود. به طوری که ذهن بیننده را ساعتها درگیر خود میکرد. ولی این روند تا قسمت سوم ادامه پیدا کرد. از قسمت ۴، سریال به ناگاه دچار یک افت عظیمی چه در بطن داستان و چه در بازی بازیگران شد و این روند نزولی تا قسمت ۸ ادامه پیدا کرد. و دوباره از قسمت ۸ سریال تغییر روند داد و تماشاچی را در بهت فرو برد. انتشار می روفت که قسمت آخر سریال همین روند را ادامه داده و تماشاچی را مبهوت خود کند. ولی متاسفانه اینگونه نشد…
 • قسمت آخر سریال به گونه ای ساخته شده بود که گویی انگار نویسنده در ذهن خود به هیچ جمع بندی نرسیده و از ابتدای کار نیز هیچ پیش زمینه ای برای انتهای سریال نداشته است.
 • در داستان این سریال شاهد تناقضات زیادی هستیم. به طوری که با خود می گوییم اگر نویسنده به این موارد توجه نکرده، چرا بقیه عوامل نیز توجه نکرده اند…
 • ایده داستان خوب بود. یعنی باید بگویم فوق العاده خوب بود ولی متاسفانه نویسنده نتوانست کار را به خوبی پیش ببرد.
 • سوال اصلی در این سریال اینجا پیش می آید که اگر این موجود ماوراء الطبیعه اینقدر تیزهوش بود که در ۳ قسمت اول سریال همه را مجذوب خود می کند. ولی پس چرا در ادامه سریال به یکباره اینقدر ضعیف و دست یافتنی تر میشود.
 • موضوع مهم بعدی رفتار دوگانه این موجود ماوراء الطبیعه است که در قبال قربانیانش در پیش می گیرد. اینکه هم زمان تغییر شکل داده و موجودیت دارد و از آن طرف، یک فرد دیگر را آلوده کرده و کنترل می کند. در حالی که اساس و پایه داستان این سریال بر این بوده که این موجود، فقط از تغییر شکل خود هست که به شکار قربانیان خود (کودکان) و در نتیجه زنده ماندن خود ادامه می دهد.
 • همین بحث نوع قربانیان (کودکان) این موجود نیز نقطه ضعف دیگر این داستان بود. به طوری که در انتهای سریال میبینیم که نه تنها از افراد بزرگسال بلکه از حیوانات و جانداران دیگر نیز تغذیه میکند.
 • اما آخرین تیر خلاص این سریال در قسمت دهم زده شد. جایی که موجود ماوراء الطبیعه باید کشته می شد. موجودی که به این آسانی تشخیص داده شد، به این آسانی گیر افتاد و به این آسانی نیز نابود شد…
 • بی شک تنها نقطه قوت این سریال، بازی فوق العاده زیبای بن مندلسون بود. همین و بس!!!

پیشنهاد

خیلی بیراه نگفته ام که اگر امتیاز بالای این سریال و بازی بن مندلسون و سه قسمت ابتدایی جذاب این سریال نبود، هرگز از قسمت ۵ به بعد ادامه نمی دادم.

دکتر مهدی نباتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− یک = یک