آخرین خبرها

حیوانات خانگی عامل سرایت بیماری ها

سرایت بیماری توسط گربه و سگ

حیوانات خانگی عامل سرایت بیماری ها

بشر از زمان های بسیار قدیم، به اهمیت و منافع حیوانات پی برده و از این رو به پرورش و اهلی کردن آن ها همت گماشته است ولی این دوستی اشکالاتی نیز به بار آورده است. زیرا آنها هر چند که یار جدا نشدنی انسان ها هستند مهمترین عامل سرایت برخی بیماری ها هم به شمار می روند، و هر کدام میکروب چند نوع بیماری را می توانند به انسان منتقل کنند.

ما در اینجا  بیماریهای ناشی از چنگ زدن گربه را مطرح می سازیم؛ در غالب موارد بازی با گربه منجر به چنگ زدن می شود که بیشتر اوقات عارضه اش عبارت از درد مختصر و موقتی در دست یا صورت است. اما گاهی اوقات منجر به یک نوع بیماری به نام لمفو تیکولوز می شود.

عامل این بیماری نوعی ویروس است که توسط گربه منتقل می شود ولی این ویروس باعث بیماری خود گربه نمی شود و کوشش هایی که برای از بین بردن این میکروب از پنجه های گربه به عمل آمده، بی نتیجه مانده است.

چند روز بعد از چنگ زدگی، خراش های حاصل منبع تاول های خاصی می شوند. نزدیک به این تاول ها و حتی در سایر قسمتهای بدن، نیز غده متورم و دردناکی ظاهر می شود. مثلا اگر محل چنگ زدگی در بازو و دست، غده مزبور در زیر بغل ایجاد شود، و اگر در صورت است، غده در گردن به وجود می آید. در این موقع درجه حرارت بدن بالا می رود. سردرد شدید و درد عمومی بدن بیمار را می آزارد.

در اغلب موارد، بعد از چند روز تب قطع می شود، اما غده ها مدت زیادی دور بدن باقی می مانند و حتی به حجمشان نیز افزوده می شود. در حالات نامساعد نیز ممکن است این غده ها ترشحات چرکی پیدا کنند. بیماری های حاصل از گاز گرفتگی سگ نیز به مراتب بیشتر از گربه است. پس باید قبول کنیم که سگ و گربه وسیله بازی نیستند و نباید به آنها امکان گاز گرفتن و چنگ زدن بدهیم.

 

کشف داروهای جدید برای درمان بیماری اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WC Captcha 31 + = سی چهار