آخرین خبرها
دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو
نقد فیلم 1917

نقدی بر فیلم ۱۹۱۷ تولید ۲۰۱۹ ساخته سم مندس

نقد فیلم ۱۹۱۷

 

این روزها هر سایت فیلمی رو که میزدم یا فیلمهای با رتبه بالا در سایت IMDB رو نگاه میکردم هی چشمم میخورد به فیلم ۱۹۱۷٫ تا اینکه دیشب دانلودش کردم و دیدم…

 

فیلم ۱۹۱۷

فیلم نوزده هفده یا همان فیلم ۱۹۱۷ در سال ۲۰۱۹ توسط سم مندس (Sam Mendes) ساخته شد که خیلی زود توانست سینماهای جهان را قرق کند. البته نویسنده فیلم خود سم مندس میباشد که در انتهای فیلم بیان میکند که صرفا به واقعیت یک جریان واقعی در این فیلم پرداخته است!!! در این لحظه ای که در حال نگارش این مطلب برای شما عزیزان هستم، این فیلم توانسته امتیاز ۸٫۴ از ۱۰ را در سایت IMDB کسب کند. این فیلم دو بازیگر اصلی دارد به نامهای سرباز اسکوفیلد و سرباز بلیک که به ترتیب جورج مک کی (George Mackay) و (Dean Charles Chapman) ایفای نقش کرده اند.

 

داستان فیلم ۱۹۱۷

فیلم ۱۹۱۷ یک فیلم در ژانر حماسی هیجانی است که روایتگر یک داستان واقعی (به نقل از نویسنده و کارگردان فیلم) در بحبوحه جنگ در آوریل سال ۱۹۱۷ است. دو سرباز وظیفه دارند یک پیام خیلی مهمی را در مدت چند ساعت به یک گردان دیگر در خط مقدم جنگ برسانند. پیام مهمی که از به دام افتادن در تله دشمن و کشته شدن بیش از هزار و شش صد سرباز جلوگیری خواهد کرد…

 

اما آنچه که در این فیلم خواهیم دید…

 • این فیلم در حقیقت داستان سربازانی است که در عین حال که شجاع نیستند ولی به خاطر حفظ جان همرزمان دیگرشان حاضر هستند جان خود را به خطر بیندازند.
 • در این فیلم شاهد شخصیتهای متفاوتی از شجاع و سلحشور گرفته تا ترسو و بی خیال و ناامید هستیم. شخصیتهایی که دنبال صلح هستند، اما در آن سو شاهد شخصیتهایی هستیم که عاشق جنگ هستند. به طوری که در یکی از صحنه ها میبینیم که فرمانده جنگ طلب می گوید که آنقدر باید جنگ ادامه پیدا کند که تنها یک سرباز زنده بماند. و در این سو شاهد فرماندهی هستیم که پیام رسان میفرستد تا از به دام افتادن سربازن و کشته شدنشان جلوگیری کند. این فیلم پر از شخصیتهای ضد و نقیضی است که ماهیت جنگ را توانسته به خوبی نشان دهد.
 • این فیلم به خوبی توانسته قدرت یک تصمیم و تأثیر آن بر زندگی خود و دیگران را نشان دهد.
 • ما در این فیلم شاهد سرباز ترسویی به اسم اسکوفیلد هستیم که در ادامه راه، به خاطر آرمان دوستش که کشته شد حاضر است جان خود را به خطر بیندازد تا کار او را به نتیجه برساند. چیزی که در هر جنگی به وضوح پیداست.
 • فیلم پر از صحنه های هیجانی است ولی خالی از هر نوع دیالوگ مهمی.
 • فیلم ریتمی تند دارد ولی بیش از حد طولانی است. آنقدر طولانی که در اواسط فیلم، خستگی به دنبال دارد.
 • هدف اصلی این فیلم، جنگیدن برای تحقق بخشیدن به امید بود. که به خوبی توانسته بود این امر را به نتیجه برساند.
 • در این فیلم شاهد لحظات رمانیکی نیز هستیم که به خوبی میبینیم یک جنگ چقدر میتواند خانمان سوز بوده و باعث کشته شدن هزاران امید و آرزو گردد.
 • اما این فیلم چیز جدیدی برای گفتن ندارد در حقیقت ملغمه ای از فیلمهای لیست شیندلر، نجات سرباز رایان و Hacksaw Ridge بود که نتوانسته به خوبی از عهده اختلاط این دو فیلم برآید. حال آنکه نویسنده ادعا میکند این فیلم یک داستان واقعی است!!!
 • در این طرف جبهه شاهد آدمهای فداکار و بافکری هستیم ولی مثل بقیه فیلمهای هالیوودی، در آن سو در جبهه دشمن شاهد آدمهای شرور و غیر انسانی و بی فکری هستیم.
 • اما جدا از جلوه های زیبای این فیلم و صحنه های هیجانیش و فداکاری برای تحقق یک امید، متاسفانه باز شاهد شیطنتهای سینمای هالیوودی هستیم. سینمایی که با خلق چنین آثاری، تاریخ جنگ را به کلی تغییر داده و یک روایت دیگری از جنگ جهانی را به مخاطبان بیان میکند البته به سود خود… فیلمهایی که تماما شاهد شخصیتهای قهرمان محور آمریکایی با ویژگیهای انسان دوستانه هستیم. و در آن طرف شاهد سربازانی حیوان نما که به هیچ چیزی رح نمیکنند… بالاخره تاریخ را فاتحان می نویسند…
 • این فیلم به هیچ وجه نمی تواند در مقایسه با دیگر آثار موفق در این ژانر حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

پیشنهاد…

این فیلم به نطر من ارزش نمره ۶ از ۱۰ را دارد. اما پیشنهاد میکنم:

اگر دنبال یک فیلم هیجانی هستید حتما تماشا کنید ولی اگر انتظار دیدن یک فیلم فوق العاده در این ژانر هستید به سراغش نروید.

 

دکتر مهدی نباتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− یک = نه