آخرین خبرها
دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو
نقد فیلم سرآشپز Burnt

نقدی بر فیلم سرآشپز Burnt 2015 با بازی بردلی کوپر

فیلم سرآشپز Burnt 2015 ساخته جان ولز

 

دیشب ساعت دوازدهم و نیم که کارم پشت لپتاپ تمام شد، با اینکه خیلی خسته بودم خوابم نمی آمد. به خودم گفتم یه چای بذارم و بشینم یه فیلم ببینم. آرشیو فیلم هایم رو که نگاه کردم چشمم خورد به فیلم Burnt. بساط چای رو فراهم کردم و چراغارو خاموش کردم و نشستم به تماشای این فیلم…

فیلم سرآشپز

فیلم Burnt که در فارسی به سرآشپز ترجمه شده است در سال ۲۰۱۵ تولید شده است. کارگردان این فیلم جان ولز (John Wells) و نوشته استیون نایت (Steven Knight) و مایکل کالسنیکو (Michael Kalesniko) است. بازیگران اصلی این فیلم بردلی کوپر (Bradley Cooper) و سینا میلر (Sienna Miller) به ترتیب در نقشهای آدام جونز و هلن میباشد. در این لحظه ای که در حال نگارش این مطلب هستم، این فیلم توانسته امتیاز ۶٫۶ از ۱۰ را در سایت IMDB به خود اختصاص دهد.

دستان فیلم سرآشپز

این فیلم شرح حال سرآشپزی معروف به نام آدام جونز هست که در کارش فرد فوق العاده ماهر و شناخته شده ای است. آدام جونز توانسته به خاطر خلاقیتهایش در آشپزی دو ستاره از انجمن دریافت کند. بعد از این موفقیتها، او دچار غرور شده و به پاریس می رود و در آنجا در رستورانی مشغول به کار می شود. ولی به خاطر دچار شدن به فسادهای اخلاقی و آلوده شدن به مواد مخدر، با شکست در زندگی و حرفه اش روبرو می شود…

اکنون او بعد از دو سال پاکی، دوباره با رویای به دست آوردن سومین ستاره در حرفه آشپزی بازگشته است…

اما آنچه که در این فیلم شاهد هستیم…

  • داستان این فیلم سریع پیش میرود اما نه آنقدر عجله ای که بخواهد به هدف و رساندن مفهوم فیلم آسیب بزند.
  • این فیلم در حقیقت بیان کننده رفتار و کارای یک شخصی است که می خواهد از هیچ چی به همه چی برسد. داستانی که بارها به صورتهای مختلف شنیده ایم گاهی باورپذیر و گاهی هم باور ناپذیر. ولی شخصیت آدام جونز در فیلم سرآشپز به خوبی توانسته این داستان را باورپذیر کند.
  • داستان فیلم سرآشپز در کنار هدف اصلی فیلم از ملودرامی عاشقانه برخوردار است. رابطه دوست داشتنی آدام جونز و هلن دیدن این فیلم را برای بیننده زیباتر میکند.
  • بازی بازیگران در کل در این فیلم خوبه ولی بازی بردلی کوپر واقعا زیباست. با اینکه داستان فیلم هیچ هیجان خاصی برای مخاطب ندارد ولی بردلی کوپر با بازی فوق العاده اش بیننده را مجبور میکند که بدون لحظه ای توقف به ادامه فیلم بپردازد.
  • جمله معروف خواستن توانستن است به معنای واقعی در این فیلم مشاهده میشود. ما نظاره گر این هستیم که فردی که تازه از دام اعتیاد و فسادهای اخلاقیش رها شده است بدون اینکه حتی جای خوابی داشته باشد، با تلاشهای بی وقفه اش به رویایش تحقق میبخشد.
  • ما در این فیلم میبینیم که برای موفقیت در هر چیزی حتما نیاز به یک رقیب قوی داریم. اگر رقیبی نباشد، تلاشی برای بهتر شدن هم نخواهد بود.
  • این فیلم به خوبی نشان میدهد که وجود یک همدم در زندگی چگونه می تواند با خلق لحظات عاشقانه ساده  باعث سریعتر پیش رفتن امور و نزدیک شدن به هدف شود.
  • در سکانسی از فیلم یکی از دوستانش با خیانت در کار، باعث شکست او میشود. در ادامه فیلم، وقتی دلیل او را میشنویم میخکوب میشویم سر جایمان. بله درست حدس زدید، دلیل رفتار او رفتارهای خیانت آمیز گذشته آدام جونز در حق اوست. اینجاست که می فهمیم هر کنشی، واکنشی در زندگی دارد و دیر یا زود با نتیجه هر عملمان در زندگی رودررو خواهیم شد.
  • بعد از شکست، آدام جونز میتوانست بنشیند و بی خیال رویایش شود. ولی او این کار را نکرد و فقط خندید. چون فهمید که نتیجه رفتارهای گذشته اش بوده است. فردایش برمیگردد و مصمم تر به کار ادامه میدهد تا بالاخره هدفش یعنی کسب سومین ستاره میرسد.

پیشنهاد…

خیلی چیزها میشد در مورد این فیلم با داستان ساده ای که دارد گفت. ولی مفهوم اصلی داستان فیلم آن هم با بیان و بازی زیبای بردلی کوپر شکی را به جا نمی گذارد که پیشنهاد بدهم که این فیلم را حتما تماشا کنید.

 

دکتر مهدی نباتی

حتما ببینید

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی

اهمیت داشتن هدف مشخص برای موفقیت در تحصیل

اهمیت داشتن هدف مشخص برای موفقیت در تحصیل   چرا داشتن هدف مهمه؟ دانش آموز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WC Captcha 29 − بیست شش =