دوشنبه , مرداد ۲۴ ۱۴۰۱
آخرین خبرها

آیا در هواکره گاز نیتروژن N2 با گاز اکسیژن O2 واکنش می دهد؟

تدریس خصوصی، نیمه خصوصی و گروهی آنلاین و حضوری برترین دبیر شیمی کنکور ایران

تدریس جامع و صفر تا صد شیمی پایه و شیمی کنکور

دکتر مهدی نباتی – مدرس برتر شیمی کنکور ایران

شیمی دهم نباتی شیمی دهم کنکور ۱۴۰۲ نباتی شیمی دهم کنکور تجربی ۱۴۰۲ نباتی شیمی دهم کنکور ۱۴۰۲ تجربی نباتی تدریس شیمی کنکور ۱۴۰۲ دکتر نباتی

دانش آموزان کنکوری عزیزم،شیمی سال دهم نکته دارترین کتاب درسی شیمی دوران دبیرستان می باشد که پر از مباحث تحلیلی می باشد. از این مباحث در سوالات موردی و سوالات شمارشی کنکور سراسری مطرح می شود. فصل دوم شیمی دهم کنکور در مورد خواص، واکنش ها و مسائل استوکیومتری گازهای هواکره می باشد.

در این مقاله می خواهم به یکی از سوالات پرتکرار همیشگی شما دانش آموزان پاسخ بدهم…

 

آیا در هواکره گاز N2 با گاز O2 واکنش می دهد؟

مطلب اول: گاز نیتروژن N2 یک مولکول دو اتمی هم جور هسته می باشد که یک پیوند سه گانه بین دو اتم نیتروژن (N≡N) وجود دارد.

گاز اکسیژن O2 یک مولکول دو اتمی هم جور هسته می باشد که یک پیوند دوگانه بین دو اتم اکسیژن (O=O) وجود دارد.

چون پیوند های سه گانه و دوگانه پیوندهای محکم تری نسبت به پیوندهای یگانه هستند، لذا در حالت عادی، گاز اکسیژن با گاز نیتروژن نمی تواند واکنش دهد.

اما در صورت رعد و برق، انرژی لازم برای شکستن پیوندهای دوگانه گاز اکسیژن و پیوندهای سه گانه گاز نیتروژن فراهم می شود و بنابراین شرایط برای واکنش بین این دو گاز فراهم می شود.

 

مطلب دوم: در صورت فراهم شدن انرژی لازم (یا از طریق رعد و برق، و یا گرمای بالای اگزوز خودروها)، واکنش بین این دو گاز در ۳ مرحله به صورت زیر انجام می گیرد:

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان و المپیاد شیمی و متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی
واکنش تولید ازون تروپوسفری

 

مرحله اول: یک مول گاز اکسیژن با یک مول گاز نیتروژن واکنش داده و دو مول گاز بسیار واکنش پذیر و فعال نیتروژن منوکسید را تولید می کند.

مرحله دوم: دو مول گاز نیتروژن منوکسید تولید شده در مرحله اول، با یک مول گاز اکسیژن واکنش داده و دو مول گاز نیتروژن دی اکسید (قهوه ای-خرمایی رنگ) را ایجاد می کنند.

مرحله سوم: دو مول گاز نیتروژن دی اکسید تولید شده در مرحله دوم با دو مول گاز اکسیژن واکش داده و دو مول گاز نیتروژن منواکسید و دو مول گاز ازون تروپوسفری تولید می شود.

نکته مهم: دو مول گاز نیتروژن منوکسید تولید شده در مرحله سوم، دوباره وارد واکنش مرحله دوم شده و یک زنجیره دیگری برای تولید گاز ازون تروپوسفری را شروع می کند و این زنجیره واکنش بارها و بارها تکرار می شود.

واکنش کلی: از مجموع این سه مرحله واکنش، واکنش کلی به دست می آید که طی آن، یک مول گاز نیتروژن با چهار مول گاز اکسیژن واکنش داده و دو مول گاز نیتروژن منوکسید و دو مول گاز ازون تروپوسفری تولید می شود.

 

دکتر مهدی نباتی

استاد برتر شیمی کنکور ایران

 

آقای دکتر مهدی نباتی استاد برتر شیمی کنکور ایران
معلم خصوصی و تضمینی شیمی دهم، یازدهم و دوازدهم، شیمی آیمت، تیزهوشان و شیمی کنکور و المپیاد شیمی

استاد خوب شیمی کنکور تهران مشهد اصفهان کرج شیراز تبریز قم اهواز کرمانشاه ارومیه رشت زاهدان همدان کرمان یزد اردبیل بندرعباس اراک اسلامشهر زنجان قزوین سنندج خرم آباد گرگان ساری شهریار شهر قدس کاشان ملارد دزفول نیشابور بابل خمینی شهر سبزوار گلستان آمل پاکدشت نجف آباد بروجرد آبادان قرچک بجنورد ورامین بوشهر ساوه 

تدریس خصوصی آنلاین و حضوری شیمی کنکور و المپیاد شیمی

قائم شهر بیرجند نسیم شهر سیرجان خوی ایلام بوکان شهرکرد سمنان فردیس مراغه شاهین شهر ملایر مهاباد سقز بندر ماهشهر رفسنجان گنبد کاووس شاهرود مرودشت کمال شهر 

حتما ببینید

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان و المپیاد شیمی و متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی

تحلیل سوال ترکیبی احتمالی شیمی دهم کنکور ۱۴۰۲ – شیمی نباتی

بررسی نکات سوالات احتمالی درس شیمی کنکور ۱۴۰۲ دکتر مهدی نباتی – برترین استاد شیمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha شصت یک − = پنچاه پنج