آخرین خبرها

آشنایی با نرم افزار شیمی محاسباتی کریستال (Crystal)

نرم افزار شیمی محاسباتی کریستال

کریستال؛ یک برنامه برای محاسبات مولکولی از نوع آغازین و ساختار نواری (Band Structure) است (یعنی نواحی ای از انرژی الکترون میتواند دارا باشد و یا نواحی ای از انرژی که الکترون مجاز به دارا بودن آن نیست. بین این دو پهنا فاصله ای وجود دارد که به فاصله نوار موسوم است. خواصی همچون مقاومت الکتریکی، خواص نوری به این ناحیه وابسته است).

برنامه فرعی موسوم به LoptCG قادر به بهینه سازی ساختار هندسی یا مجموعه LDA، توابعی هیبریدی و اصلاح شده هستند. محاسبات از نوع اسپین محدود شده، سیستمهای قشر باز از نوع محدود و محدود نشده میتواند اجرا شود. مجموعه پایه از نوع توابع Crystal و Bloch متشکل از مجموعه پایه اتمی GTO استفاده میشود. هر دو مجموعه پایه ها برای کل الکترونها و یا پتانسیل قشر درونی قابل استفاده میباشد. فایل ورودی از نوع ASCII برای محاسبات SCF و خواص الکترونی استفاده و فایل خروجی به صورت ASCII تولید میشود.

محاسباتی از نوع آنالیز جمعیت مولیکن، چگالی الکترونی، چندقطبیها، عاملهای ساختاری اشعه ایکس، پتانسیلهای الکتروستاتیک، ساختارهای نوار، چگالیهای فرمی،  تانسورهای ساختار ظریف، DOS و توزیع ممنتوم الکترونی انجام پذیر است. اگرچه این برنامه گرافیکی نیست، ولی میتواند با برنامه هایی همچون MOLDRAW و یا رابطهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

درباره‌ی Iranian Chemist

حتما ببینید

تدریس خصوصی نرم افزارهای شیمی آلی در تهران 09011828140

نرم افزار شیمی محاسباتی MOPAC چه کاربردهایی دارد؟

یک بسته نرم افزار نیمه تجربی است که بیشترین مصرف کننده را دارد. رابط گرافیکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WC Captcha دو × سه =