آخرین خبرها

گورخر حیوانی بی دفاع

گورخر حیوانی بی دفاع

گورخر حیوانی بی دفاع

گورخر جانوری است از خانواده اسب ها. گورخر شبیه به اسب کوچک است. دست و پای باریک و پشم های کوچک دارد. پوست این حیوان دارای نوارهای رنگی تقریبا متوازی است. رنگ این نوارها بر حسب نوع آن حیوان سیاه و سفید و خرمایی است که از نظر فرم و پهنا نیز در گونه های مختلف متفاوت است.

این طرح و رنگ در ظاهر حیوان بر حسب محیط زندگی او فرق می کند تا او را در محفوظ نگه داشتن از چشم شکار کننده اش یاری دهد و مشابهت طرح و رنگ پوست این جانور با محیط زندگی خود سبب می شود که گورخر در محیط خود گم شود و از نظرها پنهان بماند.

پاره پاره بودن رنگ پوست و نامنظم بودن رنگ های متضاد در آن چشم ناظر را از تشخیص حدود بدن حیوان منصرف می کند و تشخیص دادن آنها را در میان علفزارهای جنگل و شاخ و برگ درختان دشوار می سازد و تشخیص دادن آن را در سایه روشن شاخه های پست درختان جنگلی تقریبا غیر ممکن می کند.

بسیاری از جانوران دیگر نظیر قورباغه ها و سوسمارها و مارها که پوستشان خال خال یا راه راه یا لکه دار است به دلیل اینکه نمی توان آنها را از شن و ماسه و گیاهان تشخیص داد از گزند سایر حیوانات در امان می مانند.

گورخر وسیله دفاعی در برابر دشمن ندارد و در تنازع بقا فقط رنگ آمیزی پوست بدن او سبب ماندگاری وی در جنگل های انبوه بوده است. برخی ها نیز عقیده دارند انسان فن استتار در جنگ را نیز تا حدی از رنگ آمیزی گورخر آموخته است.

معروفترین گورخرهای امروزی گورخر آفریقایی است که آن را زبرا گویند. شیرها عاشق زبرا هستند و هرگاه گروهی زبرا را در حال حرکت ببینند کیلومتره آنها را تعقیب می کنند و بالاخره یکی از آنها را شکار می کنند.

 

طراحی و کشف داروهای جدید برای درمان قطعی بیماری اوتیسم توسط دانشمندان ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WC Captcha چهار × نه =