یکشنبه , آذر ۹ ۱۳۹۹
آخرین خبرها

چطور درس شیمی را در کنکور بالای ۸۰ درصد بزنیم؟

کنکوری ها

چطور درس شیمی را در کنکور بالای ۸۰ درصد بزنیم؟

 

دوستان عزیزم امروز میخوام بهتون بگم که چطور درس شیمی را در کنکور بالای ۸۰ درصد بزنیم؟

شاید با دیدن این جمله، بعضیاتون بخندین و بگین مگه من میتونم توی کنکور شیمی رو بالای ۸۰ درصد بزنم؟!! یا بعضیاتون بگین که این کار نشدنیه!!! و یا ….

اما من در این مقاله بهتون راهکارهایی رو خواهم گفت که اگر اونارو انجام بدین مطمئن باشین که حتما شیمی رو در کنکور بالای ۸۰ درصد خواهید زد.

 

تعیین کننده ترین درس کنکور

دوستان عزیزم درس شیمی یه تفاوت عمده ای با بقیه درس های کنکور داره. دروس عمومی که حفظین. دروس فیزیک و ریاضی هم کلا فرمولن و شما کافیه که خوب فرمولارو حفظ کنید و با حل چندین تست به قدرت بالایی توی این درس ها برسید. درس زیست شناسی و زمین شناسی هم که حفظی هستند و کافیه که مطالب رو حفظ کنید و در دورهای بعدی مطالب فصل های مختلف رو به هم ربط بدین.

اما درس شیمی نه حفظیه و نه فرمولی محض. درس شیمی علم تحلیلیه. یعنی شما نمی تونین با حفظ کردن به نتیجه خاصی برسین. و حفظ کردن کاریه که متاسفانه اکثر دانش آموزان می کنند. به همین خاطر هست که اکثر دانش آموزان در این درس لنگ می زنند. و دقیقا به خاطر اینکه اکثر دانش آموزان این درس رو در کنکور پایین می زنند، درس شیمی تعیین کننده ترین درس در کنکوره. چون با درست زدن هر تست شیمی، هزاران نفر رتبه جابجا میشه.

به همین خاطره که باید روی درس شیمی یه سرمایه گذاری ویژه بکنین.

 

دوری از اتلاف وقت

اتلاف وقت یکی از رازهای اصلی شکست در کنکور هست. اگر موفقیت در کنکور هدف اصلی شماست، پس شما باید از همه عوامل مزاحم وقت دوری کنید. درسته که کیفیت مطالعه مهمه ولی کمیت مطالعه هم به همون میزان مهمه. یعنی فکر نکنین که با روزی سه چهار ساعت مطالعه میتونید به هدفتون برسید. پس اگر تا الان خیلی وقت تلف کردید، سعی کنید که دیگه از این به بعد وقتی رو تلف نکنید و بچسبید به مطالعه.

 

DVD های آموزشی

بچه های گلم شدیدا بهتون توصیه می کنم که به هیچ وجه سعی نکنید از اینجور محصولات آموزشی استفاده کنید. چون جز تلف کردن وقت شما هیچ نتیجه ای نداره. دلیل اول اینکه اینجور محصولات آموزشی از قبل ضبط شده اند و اگر برای شما سوالی پیش بیاید نمیتوانید بپرسید. دلیل دوم اینکه با جلو عقب کردن فیلم و نگهداشتن مکرر فیلم، فقط زمان از دست میدین. دلیل سوم اینکه دانش آموزان ربات نیستند که بتوان یه شیوه آموزشی و مثال ها و تمرین های یکسان را برای همه دانش آموزان تجویز کرد. چون یادگیری هر دانش آموزی با دانش آموز دیگر فرق می کند.

 

منابع زیاد کتاب های کمک آموزشی و تستی

هزاران بار به شما عزیزان در مقالات مختلف گفته ام که یک منبع رو چندین بار خوندن بهتر از اینه که چندین منبع رو یه بار بخونین.

یه عادت بدی که باز اکثر دانش آموزان دارند اینه که از هر کسی که اسم یه کتابی میشنون سریع میرن و میخرن. و بعد از خوندن چند صفحه میرن سراغ یه کتاب دیگه و …

دوستان عزیز من، تعداد کتاب زیاد داشتن و خوندن مهم نیست. مهم اینه که یه کتاب رو اینقدر بخونی که کاملا بهش مسلط باشی. پس الکی وقت خودتو با کتابای زیاد نگیر چون نه تنها نتیجه ای نخواهی گرفت بلکه فقط دور و برت شلوغ خواهد بود و کلی تایم از دست خواهی داد. وگرنه در بازار هزاران کتاب مختلف برای هر درس وجود داره، ولی قرار نیست که شما همشونو بگیرین…

 

کلاس های پرجمعیت

متاسفانه آموزشگاه های کنکور به خاطر کسب سود زیاد اقدام به برگزاری کلاسهای با تعداد دانش آموزان زیاد می کنند. بذارین خیالتونو راحت کنم، قرار نیست که شما با اینجور کلاس ها نتیجه خاصی بگیرین. چون اگر قرار بر یادگیری و نتیجه گرفتن تو اینجور کلاس ها بود، تو همون کلاس های مدرسه میگرفتین. دلیلشم واضحه، چون هر دقیقه شما با مشکلی روبرو میشینو باید به سوالاتتون جواب داده بشه. خب مگه یه مدرس میتونه به تک تک دانش آموزان برسه و تکالیفشونو بررسی کنه و به سوالاتشون جواب بده. از طرفی، هیچ مدرس خوبی هم حاضر نمیشه که اینجور کلاس ها رو برگزار کنه، چون میدونه که اینجور کلاسها خروجی قابل قبولی نمیده و در نهایت رزومه کاری خودش خراب خواهد شد.

 

کلاس های آنلاین

یک نوع دیگه از آموزش که در سال های اخیر باز به قدرت تبلیغات زیاد مد شده همین کلاس های آنلاینه. که خودتونم بهتر میدونین که دانش آموزان پشت کامپیوتر یا می خوابند یا اصلا تمرکز ندارند. پس بی خیال این کلاس ها بشید.

 

میانگین مطالعه درس شیمی

دوستان عزیزم همون طور که در بالا کاملا توضیح دادم درس شیمی تعیین کننده ترین درس در کنکور هست. پس باید براش خیلی زحمت بکشین و تایم زیادی رو نسبت به بقیه درس ها بهش اختصاص بدین.

اگر دهمی و یازدهمی هستی هر روز به طور میانگین باید بین یک تا یک و نیم ساعت باید برای شیم وقت بذاری. و هم اینکه هر روز باید شیمی بخونین و اصلا در مطالعه شیمی وقفه ایجاد نکنید.

اگر کنکوری هستی باید به طور میانگین بین دو تا سه ساعت در هر روز شیمی بخونی.

 

سه مبحث مهم در شیمی

رفقا، سه مبحث شیمی پایه و اساس بقیه مباحث هست که اصلی ترین قدم در یادگیری اصولی و تحلیلی شیمی، یادگیری کامل این سه مبحث می باشد.

این سه مبحث، یادگیری جدول تناوبی، نحوه نوشتن معادلات شیمیایی مخصوصا ترکیبات یونی، و روش صحیح موازنه کردن می باشد. اگر این مباحث رو به طور کامل و خوب یاد نگیرید مطمئن باشید که نمی توانید به بقیه مطالب شیمی هم مسلط بشید.

حالا توی مقالات مختلف روش صحیح یادگیری هر کدام از این مباحث رو کامل آموزش دادم.

 

زیاد تست بزنید!

دوستان من، آخرین و مهمترین کاری که شما باید انجام بدین اینه که هرچه میتونین بیشتر تست کار کنید. چون هم تسلطتون افزایش پیدا می کنه و هم نکات تحلیلی و کنکوری رو یاد می گیرید. پس صرفا خوندن زیاد کمکی به شما نخواهد کرد.

شما باید هر روز بین ۱۵ تا ۲۰ تست حداقل کار کنید تا کاملا مباحث شیمی براتون جا بیوفته.

 

کلام آخر

سخن آخر این که دوستان عزیز مطمئن باشید اگر این کارهایی که گفتم رو انجام بدید حتما شیمی رو در کنکور بالای ۸۰ درصد خواهید زد.

 

شخص برنده اونیه که تا لحظه آخر سخت بجنگه.

 

 

دکتر مهدی نباتی

 

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی
معلم خصوصی شیمی کنکور و دبیرستان در تهران

 

 

تدریس خصوصی و گروهی شیمی دهم و یازدهم و دوازدهم در تهران

 

حتما ببینید

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی

برای موفقیت در کنکور باید هر روز بهتر از دیروز باشی

برای موفقیت در کنکور باید هر روز بهتر از دیروز باشی   دوستان عزیزم الان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code