پنج شنبه , مهر ۱۰ ۱۳۹۹
آخرین خبرها

روش های افزایش تمرکز در دوران کنکور

شیمی کنکور

روش های افزایش تمرکز در دوران کنکور

 

دیدی موقع درس خوندن ذهنت هزار جا میره ناغافل می بینی که کلی از تایمت رفته و هنوز رو یه صفحه موندی و همونو هم خوب یاد نگرفتی. در واقع توی این موقع تمرکزت پریده…

 

تمرکز چیست؟

تمرکز یعنی تمام حواس و ذهن و هوشیاری ما معطوف به یه کانون خاصی باشه مثل کاری که انجام میدیم یا درسی که باید بخونیم یا به زبان عامه هوش و حواسمونو خوب جمع کنیم اما چیزی که جالبه اینه که تمرکز یه چیز ذاتی نیست و هر کسی با تمرین و آگاهی میتونه تمرکز خودشو برای انجام امور مختلف بالا ببره.

 

گوشی در تایم استراحت ممنوع

متاسفانه این روزها گوشی و فضای مجازی بزرگترین عامل حواس پرتی دانش آموز شده. برای اوقات استراحت خیلی سراغ گوشی نرو. بهتره نرمش کنی یا ورزش چشم داشته باشید یا به اندازه حتی ۵ دقیقه چشماتونو رو هم بذاری تا آروم بشی. همینا برای پارت مطالعه بعدی آماده ات می کنه و هم چنین تغذیه مناسب و میان وعده خوب داشته باش.

 

هم زمان چندین کار رو با هم انجام نده

حین مطالعه آهنگ گوش نده، با کسی صحبت نکن، چت نکن، جلوی تلویزیون درس نخون، حین مطالعه راه نرو، یا جایی که شلوغه نباش.

در ضمن اگه صداهای کوچیک تمرکزتو به هم می ریزه از گوش گیر استفاده کن و یا برو سالن مطالعه. بهترین راه اینه که آستانه تحمل سر و صدای خودتو بالاتر ببری و خیلی حساس نباشی.

 

خواب و استراحت کافی داشته باش

استراحت عامل مهمی برای تمرکز هستش. خواب مناسب بین ۶ تا ۸ ساعت عالیه نه بیشتر و نه کمتر. زمان ترشح هورمون رشد تایم شب هستش و بدن شما رو تحت تاثیر قرار میده. پس بیدار موندن زیاد توانایی شما رو در طول زمان کاهش میده.

 

خوندن درس های مختلف در زمان مناسب

مثلا دروس مهمتر و سخت تر بهتره صبح خونده یشوند چون صبح ها ذهنت آماده تره و توی فهم مسائل مشکل پیدا نمیکنه. یا مثلا سر ظهر برای دروس عمومی آسونتر اختصاص داده بشه خیلی بازدهی بیشتر داره.

 

کارهای فرعی رو قبل مطالعه انجام بده

قبل از دروس خوندن همه کارهاتو انجام بده تا حین مطالعه دغدغه ای نداشته باشی. مثلا قبلش میز مطالعه و اتاقتو مرتب و تمیز کن و کتابا و خودکار و ماژیکاتو مرتب بچین تا ذهنت سامان دهی بهتری داشته باشه.

 

برنامه ریزی

برنامه داشتن در افزایش تمرکز خیلی تاثیر داره چون مثلا حین مطالعه یک درس به درسای دیگه که خونده نشده فکر می کنی و میگی پس کی اونا رو بخونم. ولی با برنامه داشتن خیالت از این بابت راحت می شه. توجه داشته باش که وقتی مطالعه یک درس رو شروع می کنی دیگه به فکر تمرین ها و فرمول های ساعت قبلی نباشی چون ذهنت صرفا باید رو مطالبی که الان می خونی متمرکز باشه.

 

مغزتو شرطی کن

موقعی که فکری سراغت میاد یا روی یه برگه بنویسش تا در اسرع وقت بهش رسیدگی کنی و یا محل نشستن مطالعه ات رو همون لحظه عوض کن. این کار باعث میشه ذهن تنبلت شرطی بشه و حداقل برای این که نخوای از سر جات بلند شی مجبور میشه متمرکز باشه.

 

دکتر مهدی نباتی

 

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی
تدریس خصوصی شیمی در تهران

 

 

تدریس خصوصی شیمی دبیرستان در تهران

حتما ببینید

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی

مراحل تبدیل آرزو به واقعیت در کنکور

مراحل تبدیل آرزو به واقعیت در کنکور   فکر کردن به آینده و مرور هدف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code