یکشنبه , شهریور ۳۰ ۱۳۹۹
آخرین خبرها

سیر تا پیاز خلاصه نویسی دروس کنکور – قسمت اول

شیمی کنکور

سیر تا پیاز خلاصه نویسی دروس کنکور – قسمت اول

 

اهمیت خلاصه نویسی

دانش آموزانی که در هنگام مطالعه تنها به خواندن مطالب می پردازند نسبت به دانش آموزانی که در هنگام مطالعه خلاصه نویسی می کنند دارای بازده کمتری هستند. زیرا در زمان خلاصه نویسی مغز شما حالت فعال تری دارد و توجه شما به مطالب بیشتر می شود. خلاصه نویسی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از فراموشی و تثبیت مطالب در ذهن است. علاوه بر این که به یادگیری کمک می کند. همچنین در زمان هایی که وقت زیادی برای مطالعه ندارید به کمک شما می آید.

 

نکات مهم درباره خلاصه نویسی

الف) خلاصه را به زبان خودتان و خودمانی بنویسید. خلاصه نویسی نباید به شکل انشا باشد. مثلا از روش های مختلف استفاده کنید مثل نمودار درختی، دسته بندی و کدگذاری و …

ب) فقط مطالب اصلی و مهم را خلاصه نویسی کنید. قبل از خلاصه نویسی حداقل دو بار درس را به صورت جامع و کامل بخوانید تا به تسلط برسید. باید نکات کلیدی و مهم را موقع مطالعه (قبل از خلاصه نویسی) با هایلایت یا خط کشیدن مشخص کنید.

ج) در خلصه نویسی دقت کنید که معمولا ایده و نکته اصلی هر پاراگراف در یک یا دو جمله اول است و بقیه جملات توضیحاتی پیرامون موضوع اصلی است.

د) تا حد امکان از خلاصه های دیگران استفاده نکنید. خلاصه هر فرد مختص خودش است شاید شما با خواندن خلاصه نویسی های رتبه های برتر کنکور یا جزوات دیگر خیلی قسمت ها را متوجه نشوید. علاوه بر این با نوشتن یک مطلب ماندگاری این مطلب در ذهن بیشتر از حالتی است که فقط مطالب را روخوانی می کنید و چیزی نمی نویسید.

ه) سعی کنید از برگه های پراکنده برای خلاصه نویسی استفاده نکنید. کلاسور یا دفترهای سیمی بهترین گزینه هستند. ترجیحا از برگه هایی در اندازه A4 استفاده کنید و تاریخ خلاصه ها رو هم حتما یادداشت کنید.

و) مطالب خلاصه نویسی شده را قبل و بعد از تست زنیدر خانه و قبل و بعد از آزمون مرور کنید. فراموش نکنید که بعد از تست زنی و مرور نکات جدید رو اضافه کنید.

 

دکتر مهدی نباتی

 

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی
تدریس خصوصی شیمی در تهران

 

 

تدریس خصوصی و گروهی شیمی دبیرستان و کنکور در تهران

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x