پنج شنبه , مهر ۱۰ ۱۳۹۹
آخرین خبرها

خستگی هنگام مطالعه در دوران کنکور

شیمی کنکور

خستگی هنگام مطالعه در دوران کنکور

 

خستگی در دوران کنکور معضلی هست که برای همه وجود داره و طبیعیه. ما ربات نیستیم که همیشه بدون خستگی درس بخونیم و کم نیاریم ولی فرق آدم های موفق و ناموفق در مدیریت این شرایط هست. چرا که مدیریت نکردن این شرایط باعث میشه وارد سیکل معیوب خستگی دایمی بشید و دیگه ازش درنیاید. در این مطلب، ما ۹ راهکار برای مدیریت این شرایط به شما ارایه می دهیم:

 

بازه های مطالعاتی سبک

روزهای اول مطالعه تایم های مطالعاتی تون رو حدودا ۴۵ تا ۵۰ دقیقه ای قرار بدید و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت کنید. بعد از مدتی تایم های مطالعاتی رو به مرور و کم کم گسترده تر کنید (یک ساعته، بعد یک ساعت و ربع و …). این کار باعث میشه هم بدنتون خسته نشه و هم بازده مطالعه تون افزایش پیدا کنه.

 

استراحت های مستمر کوتاه بین تایم های مطالعه

یکی از اشتباهاتی که خیلی از شما دانش آموزهای عزیز انجام می دهید اینه که ساعت ها پشت سر هم درس می خونید و بعد تخریب که شدید چند ساعت متوالی استراحت می کنید. باید خدمتتون بگم که این کار کاملا غلطه چون هم مطالعه طولانی شما رو از جو درس دور می کنه. پس به جاش باید استراحت هاتون رو تقسیم کنید بین تایم های مطالعاتی درس های مختلف.

 

تنوع مطالعاتی

تمام تایم مطالعه یک روز رو به یک درس اختصاص ندید و حتما سعی کنید در طول روز درس های مختلف رو توی برنامه درسی خودتون قرار بدید.

 

ورزش کنید و با عشق مطالعه کنید

روزی فقط یک ربع نرمش کن که بدنت سر حال بیاد. درساتم به عشق هدف و آیندت با علاقه بخون.

 

خواب کافی

خواب کم و خواب زیاد جفتش باعث خستگی شما میشه. پس هفت ساعت خواب شبانه و ۳۰ الی ۴۵ دقیقه خواب عصر برای کسایی که خواب عصر رو نمی تونن حذف کنن کافیه.

 

تغذیه سبکو کامل و تعادل در مصرف نوشیدنی های کافئین دار

تغذیه سنگین و چرب باعث میشه همش خون به جای مغز بره به دستگاه گوارش و هم جسمتون سنگین می شه و هم مغزتون خون بهش نمی رسه!!! نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه هم تاثیر منفی روی وضعیت جسمی و در نتیجه کیفیت مطالعه شما داره.

 

یادگیری روش مطالعه صحیح هر درس و برنامه

برنامه ریزی آشفتگی مطالعه شما رو می گیره و منظم تون می کنه. پس اگر خودتون می تونید که یه برگه سفید بردارید و واسه خودتون برنامه ریزی کنید و در غیر این صورت از افراد کاربلد (مشاوران و برنامه ریز های با تجربه تحصیلی) در این زمینه کمک بگیرید.

 

وقت شناسی

دروس سخت تر رو در تایم هایی که پر انرژی هستید مطالعه کنید. درس های سخت رو رگباری پشت سر هم نخونید و درس هایی که به انرژی زیاد نیاز دارند رو به آخر شب موکول نکنید.

 

محیط مطالعه مناسب

حتما پشت یک میز مطالعه راحت درس بخونید و اگر می خواهید چند ساعتی رو روی زمین مطالعه کنید حتما میزهای مطالعه روی زمین داشته باشید. نور و دمای اتاق مطالعه تون هم حتما کافی باشه (نه زیاد نه کم).

 

دکتر مهدی نباتی

 

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی
تدریس خصوصی شیمی در تهران

 

 

تدریس خصوصی شیمی دبیرستان در تهران

 

حتما ببینید

دکتر مهدی نباتی مدرس شیمی کنکور و دبیرستان متخصص شیمی آلی سنتز و فرمولاسیون دارو و طراحی دارو و محصولات آرایشی بهداشتی

مراحل تبدیل آرزو به واقعیت در کنکور

مراحل تبدیل آرزو به واقعیت در کنکور   فکر کردن به آینده و مرور هدف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code