خانه / مقالات علمی / درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن

روشهای درمانی خشکی واژن

تشخیص و در مان خشکی واژن

به طور معمول، دیواره های مهبل (واژن) با یک لایه نازک از مایع روغن کاری و پوشیده می شوند. هورمون استروژن به حفظ آن مایع کمک می کند و دیواره واژن را سالم، ضخیم و الاستیک نگه می دارد.

افت سطح استروژن باعث کاهش میزان رطوبت موجود می شود. ممکن است در هر سنی از دلایل مختلفی اتفاق بیفتد.

فقدان رطوبت واژن می تواند تأثیر زیادی در زندگی جنسی یک فردی بگذارد. خوشبختانه، چندین روش درمانی برای رفع خشکی واژن وجود دارد.

 

علل خشکی واژن

خشکی واژن از علائم شایع یائسگی است – و نزدیک به یک از هر سه زنی که در حال نزدیک شدن به تغییرات دوران یائسگی هستند مواجه میشوند. این امر پس از یائسگی حتی بیشتر متداول است. همچنین باعث می شود دیواره واژن نازک تر و کشش کمتری داشته باشد. به این آتروفی واژن گفته می شود.

میزان استروژن همچنین به دلیل موارد زیر نیز میتواند افت پیدا کند:

  • زایمان و شیردهی
  • پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای سرطان
  • برداشتن تخمدان ها
  • داروهای ضد استروژن که برای درمان فیبرومهای رحمی یا اندومتریوز استفاده می شود

تشخیص

بعد از مشاهده هرگونه سوزش، خارش یا ناراحتی در ناحیه واژن، باید به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کرد.

پزشکان معمولا معاینه لگن را انجام می دهند و واژن بیمار را از نظر هرگونه ضعف و قرمزی بررسی می کنند. این بررسی به رد سایر دلایل احتمالی از جمله عفونت واژن یا مجاری ادراری کمک خواهد کرد. پزشکان همچنین ممکن است سلولهای دیواره واژن یا دهانه رحم را برای انجام آزمایش پاپ اسمیر خارج کنند.

دارو

شایع ترین درمان خشکی واژن، درمان موضعی استروژن است. این روش درمانی، بخشی از هورمونی را که بدن فرد دیگر تولید نمی کند را جایگزین می کند. این روش به تسکین علائم واژن کمک می کند، اما به اندازه هورمون درمانی، استروژن را در جریان خون فرد قرار نمی دهد.

بیشتر خانمها از یکی از سه نوع استروژن واژن استفاده می کنند:

حلقه (استرینگ): فرد یا پزشک این حلقه نرم و قابل انعطاف را در مهبل وارد می کند که جریان ثابت استروژن را مستقیماً به بافت ها منتقل می کند. حلقه هر ۳ ماه یک بار تعویض