خانه / مقالات علمی / هر آنچه که باید در مورد استفاده از داروی فینگولیمود (Fingolimod) بدانید

هر آنچه که باید در مورد استفاده از داروی فینگولیمود (Fingolimod) بدانید

درمان بیماری ام اس با فینگولیمود

داروی فینگولیمود

کاربردها

این دارو برای درمان مولتیپل اسکلروزیس MS  استفاده می شود. این دارو یک درمان قطعی برای بیماری ام اس نیست، اما تصور می شود با جلوگیری از حمله سلول های سیستم ایمنی (لنفوسیت ها) به اعصاب موجود در مغز و نخاع شما کمک موثری می کند. این امر به کاهش تعداد قسمت های آسیب دیده کمک می کند و از ناتوانی فرد جلوگیری کرده و یا آن را به تأخیر می اندازد.

نحوه استفاده از کپسول  Fingolimod

قبل از شروع مصرف فینگولیمود، راهنمای دارویی را که توسط داروساز شما تهیه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

قبل از شروع فینگولیمود ، پزشک شما آزمایشات پزشکی/ آزمایشگاهی (مانند آنالیز کامل خون، فشار خون و معاینه چشم) را انجام خواهد داد تا بر عوارض جانبی نظارت کند. این دارو را از طریق دهان با یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. حداقل ۶ ساعت پس از اولین دوز تحت کنترل قرار خواهید گرفت تا مطمئن شوید ضربان قلب شما خیلی کم نشده باشد. ضربان قلب بسیار کند خطر ابتلا به یک مشکل جدی در ضربان قلب را افزایش می دهد (طولانی شدن QT در EKG). اگر میزان منیزیم/پتاسیم در خون بالایی دارید و یا سابقه ژنتیکی مرگ ناگهانی قلبی یا نارسایی قلبی وجود دارد، به پزشک خود بگویید. همچنین در صورت مصرف داروهای دیگری که می تواند ضربان قلب شما را کند کند یا بر ریتم قلب تأثیر بگذارد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

تعداد کمی از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، پس از متوقف کردن فینگولیمود ، علائم MS بسیار بدتر شده اند – یا به طور دائم از کار می افتند. بنابراین، ابتدا بدون مکالمه با پزشک خود، استفاده از فینگلیمود را متوقف نکنید. اگر پزشک معالج شما به طور موقت فینگولیمود را متوقف کند ، ممکن است حداقل ۶ ساعت پس از شروع مجدد این دارو ، مجدداً تحت ضربان قلب قرار بگیرید. کودکانی که دوز خود را افزایش داده اند نیز ممکن است به مدت ۶ ساعت مجدداً تحت نظر بگیرند. برای جزییات از پزشک خود سؤال کنید.

مقدار مصرف آن براساس سن و وزن شما است. دوز خود را افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد و ممکن است خطر عوارض جانبی جدی افزایش یابد.

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن داشته باشید.

اگر وضعیت شما بهبود نیافته یا بدتر شود، به پزشک خود بگویید.

 

با داروهای جدید برای درمان اوتیسم آشنا شوید.

با شیمیدان ایرانی در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *